Letecké katastrofy
S12E08 - Zkouška smrti
Pořad Vyšetřování leteckých neštěstí 12 odhaluje temnou pravdu o letecké bezpečnosti, která se zlepšuje hlavně díky nehodám. Podívejte se na legendární letecká neštěstí a zjistěte, co se pokazilo a proč.
Více informacíEpizody
Pád do Tichého oceánu
Let Alaska Airlines 261 stoupal 31. ledna 2000 k obloze nad mexickým městem Puerto Vallarta. Kapitán Ted Thompson sloužil u letectva a pro Alaska Airlines pracoval 17 let. Druhý pilot Bill Tansky létal téměř čtyřicet let, toho dne řídil. Oba piloti měli u kolegů velký respekt, byli to špičkoví letci. Letoun MD–83 mířil na sever, po mezipřistání v San Francisku měl pokračovat do Seattlu ve státě Washington. O osmdesát tři cestujících se staraly tři letušky. Patnáct minut po vzletu zjistili piloti problém, letadlo netrimovalo. Trimování jsou drobné změny polohy výškového stabilizátoru, který udržují letoun vyvážený. Když se rozsvítí tahle kontrolka, znamená to, že posádka bude mít potíže s ovládáním podélného sklonu, což je pro let zásadní. Výstraha naznačovala, že je stabilizátor zaseknutý a tlačí příď mírně dolů. Druhý pilot musel použít veškerou sílu, aby zvedl příď letounu. Přešel na manuální řízení. Držel řídicí páku a cítil stále vyšší tlak, který musel vyrovnávat. Musel hodně napnout svaly, bylo třeba s tím něco dělat. Přitahováním řídicí páky dokázali piloti vychýlit výškovku natolik, aby letadlo dál stoupalo. Dvacet jedna minut po vzletu se let 261 ustálil ve výšce 9400 metrů. Přepínače v kokpitu aktivují šedesáticentimetrový šroubový zvedák na zádi, jeho otáčením se stabilizátor vychyluje nahoru a dolů. Kapitán Thompson se pokusil aktivovat výškový stabilizátor pomocí pák na středové konzole. Doufali, že automat udrží letadlo ve vodorovném letu. (Česká televize)
Terror over Michigan
5. dubna 1975. Čtyřiačtyřicetiletý kapitán Harvey Gibson se právě vrátil z nejhoršího letu své kariéry. Jeho svědectví vyslechl zástupce Federálního leteckého úřadu. Kapitán Gibson, původně letecký akrobat, pracoval pro Trans World Airlines 16 let. Palubní inženýr Gary Banks sloužil u letectva, ve společnosti působil desátý rok. Posádka měla přesně ty zkušenosti, které byly u sedmsetdvacetsedmičky potřeba. Letěli proti větru o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Kapitán chtěl do vyšší letové hladiny. Řidší vzduch klade nižší odpor, a to se může projevit zvýšením cestovní rychlosti. Sedmadvacetiletý Mark Moscicky byl vedoucím palubního personálu, se třemi dalšími kolegy se toho dne starali o 82 cestujících. Letěli úzkotrupým Boeingem 727, po pětačtyřicetiminutovém zdržení v New Yorku měl let do Minneapolis trvat tři a půl hodiny. Když měli cestující po jídle, Moscicki se chtěl sám navečeřet. Sotva se posadil, letadlo se začalo prudce otřásat a nebyly to turbulence. Letoun se nečekaně naklonil prudce doprava. Kapitán se pokusil letadlo zpomalit, aby se lépe ovládalo. Stroj však nereagoval. (Česká televize)
Náraz do stromů
Za bouřlivé noci 12. listopadu 1995 se ve výšce 10 600 metrů nad Pensylvánií pohyboval let American Airlines 15-72. Kapitán Kenneth Lee a druhý pilot John Richards řídili dvoumotorový úzkotrupý letoun MD-83. Kapitán Kenneth Lee, bývalý vojenský pilot, pracoval pro American Airlines deset let. Také druhý pilot John Richards sloužil u letectva. V civilní sféře létal sedm let. Byla to velmi zkušená posádka, která své letadlo dokonale znala. Úzkotrupý letoun MD-83 měl dva turbodmychadlové motory na zádi, ocasní plochy ve tvaru T a šípové křídlo. Bylo to jedno z posledních letadel, kde se řídicí plochy ovládaly mechanicky z kokpitu. Šlo o dvouhodinový let z O’Harova letiště v Chicagu na Bredleyho letiště ve Windsor Locks ve státě Connecticut. Na palubě byla pětičlenná posádka a 73 pasažérů, mnozí z nich se vraceli domů. Do přistání zbývalo 25 minut. (Česká televize)
Černočerná tma
Let Air Illionois 710 vzlétl z letiště Capitol v illinoiském Springfieldu 11. října 1983. Posádka řídila Hawker Siddeley 748, turbovrtulový letoun určený pro přistání na kratších dráhách. Dvaatřicetiletý kapitán Lester Smith pracoval pro Air Illinois téměř pět let, byl jedním z jejich nejzkušenějších pilotů. Druhý pilot Frank Tudor byl u společnosti třetím rokem, také jeho si zaměstnavatelé velmi cenili. Hawker Siddeley 748 patřil ke strojům, které nahrazovaly DC-3 v oblasti osobní, nákladní a vojenské dopravy. Převážně se však používaly pro regionální lety, ideálně se hodily pro krátké tratě spojující illinoiskou metropoli s menšími městy. Necelé dvě minuty po vzletu se rozsvítilo výstražné světlo. Letadlo bylo vybaveno dvěma devítikilowatovými generátory, které dobíjely baterie a napájely elektrické systémy. Jeden z nich hlásil závadu. Druhý pilot pravý generátor odpojil, aby ochránil zbytek elektrického systému letadla. (Česká televize)
Postrach na palubě
13. prosince 1994. K mezinárodnímu letišti Raleigh–Durham se blížil let American Eagle 33-79. Kapitán Mike Hillis a druhý pilot Matthew Sailor připravovali turbovrtulový letoun pro krátké tratě Jetstream 32-01 na přistání. Turbovrtulové motory jsou v menších výškách účinnější, mají nižší spotřebu. Jetstream je vysloveně určený pro lety na krátké vzdálenosti. Let 33-79 vzlétl v 18 hodin z Greensboro v Severní Karolíně, cesta do Releigh–Durham měla trvat 35 minut. Na palubě bylo ten večer 18 cestujících. Šestnáct kilometrů od cílového letiště dostal let povolení začít klesat, posádka snížila výkon motorů. U turbovrtulových letounů se výkon motoru a otáčky vrtule ovládají odděleně. Jetstream 32 nemá autopilota, celou dobu je řízen ručně. Patří k letadlům, která vyžadují nejvíc pilotního umu. Během klesání do výšky tisíc metrů posádka sledovala počasí. Námraza může letadlo vážně ohrozit. Kromě toho, že zvyšuje jeho hmotnost, narušuje také aerodynamiku křídla. To ovšem nebylo jediné riziko, se kterým museli piloti počítat. Před letem 33-79 přistával Boeing 727, který mohl Jetstream potenciálně ohrozit. V důsledku obtékání vzduchem vznikají u těžkých letadel na koncích křídel velmi silné vodorovné víry. Pokud zasáhnou menší letoun turbulence v úplavu, mohou být tak prudké, že je pilot nedokáže zvládnout. (Česká televize)
Ztráta legendy
Ztráta legendy
26. januára 2020 sa helikoptéra s basketbalovou legendou Kobem Bryantom, jeho dcérou Giannou a ďalšími siedmimi ľuďmi zrúti do kopcovitého terénu neďaleko Calabasas v Kalifornii a zabije všetkých 9 ľudí na palube. Ako sa mohlo stať takéto nešťastie jednej z najbezpečnejších helikoptér na svete? (Arsenal83)
Podobné tituly
O pořadu
Letecká doprava je nejbezpečnějším způsobem přepravování osob i zboží po celé naší planetě. Každou minutu jsou ve vzduchu tisíce strojů letících všemi možnými směry. Většina z nich dosáhne bez problémů svého cíle. Jsou ale okamžiky, kdy se posádky a cestující dostanou do situace, jež může skončit tragicky. Námětem šestidílného kanadského cyklu dokumentárních rekonstrukcí jsou události, které se na kratší či delší dobu staly středem pozornosti sdělovacích prostředků. Autoři rekonstruují průběhy známých leteckých nehod prostřednictvím obrazových a zvukových archivních materiálů, výpovědí svědků, pozůstalých, leteckých odborníků a vyšetřovatelů. Svou důležitou roli má také počítačová animace, jež evokuje to, co snad mohli jen tušit dispečeři u svých radarů, a to, co v několika posledních sekundách svého života viděli muži v pilotních kabinách. Charakteristickou součástí cyklu jsou pak hrané scény, které vypovídají o tom, k čemu všemu během letu došlo a jak se s mimořádnými situacemi vyrovnávali lidé za řídícími pákami, jejich neviditelní partneři ve střediscích letového provozu a konečně i pasažéři, jež svůj osud vložili do jejich rukou.Seznam dílů:1. Když na palubě vypukne požár (Fire on Board)2. Když se za letu otevřou dveře (Unlocking Disaster)3. Když dojde palivo (Flying on Empty)4. Když nefungují přístroje (Flying Blind)5. Když je nebe příliš těsné (Deadly Crossroads)6. Když na palubu vstoupí teroristé (The Killing Machine)(oficiální text distributora)